Projektas „Vaikai ir vabzdžiai ropinėja pievoje linksmai“

06/12/2024

Mažeikių r. Sedos lopšelio-darželio „Jurginėlis“ gamtosauginio ugdymo darbo grupės nariai dalyvavo Mažeikių rajono savivaldybės paskelbtame 2024 metų Visuomenės aplinkosauginio švietimo projekte ir gavo finansavimą projekto „Vaikai ir vabzdžiai, ropinėja pievoje linksmai“ įgyvendinimui.

Projekto tikslas buvo skatinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų patyriminį ugdymą, domėjimąsi gyvąja gamta, iš arčiau pažinti vabzdžių pasaulį: išsiaiškinti jų vystymosi etapus, susipažinti su jų sandara, gyvenimo sąlygomis, pastebėti panašumus ir skirtumus. Ugdyti vertybines nuostatas: rūpestį, atsakingumą ir pagarbą mus supančiai aplinkai.

Rugsėjo 18 dieną į Sedos lopšelį-darželį „Jurginėlis“ atvyko Palangos zoologijos sodo insektariumo įkūrėjas, edukologas, gyvūnus prižiūrintis specialistas Edgaras Čepulkovskis, su savo edukacine programa „Nariuotakojai darželyje“. Vaikai susipažino su vienintele pirmąja per Lietuvą keliaujančia nariuotakojų ekspozicija ir jos mažaisiais gyvūnėliais. Projekto dalyviai atpažįsta šiuos gyvūnus: tarakonus ("mašinytės", Madagaskaro "šnypštūnai"), vorą paukštėdą, barzdotąjį drakoną "Agama", kukurūzinį smauglį, rupūžę "Agą", skorpioną. Iš gyvūnus auginančio specialisto pasakojimų vaikai sužinojo: kaip prižiūrėti ir rūpintis šiais gyvūnais, kuo kiekvienas minta, kokios gyvenimo sąlygos jiems tinkamiausios, kur dažniausiai aptinkami gamtoje, aptarė išvaizdos bruožus, kuo jie panašūs ir kuo skiriasi, skaičiavo kojas, tyrinėjo akių spalvą, kūno sandarą. Edukacijos metu vaikai apžiūrėjo gyvūnus, juos lietė, laikė rankose, norintys galėjo su jais nusifotografuoti. Visi projekto dalyviai patyrė daug teigiamų emocijų galėdami su nariuotakojais susipažinti iš arčiau.

Spalio 1 dieną Mažeikių r. Sedos lopšelio-darželio „Jurginėlis“ gamtosauginio ugdymo darbo grupės nariai, priešmokyklinės „Bitučių“ ir ikimokyklinės „Boružiukų“ grupių ugdytiniai kartu su tėveliais vyko į ekskursiją, Akmenės krašto muziejų „Drugelių ekspozicija“. Vaikai turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su didžiausia, dieninių drugių kolekcija Lietuvoje. Pasiklausyti edukatorės muziejininkės Sigitos Sprainaitės pasakojimo apie drugelio atsiradimą, pamatyti tikrus, specialiame terariume – drugelių namuose išsiritusius, gyvus drugelius, lėliukes (iš kurių jie išsirito). Stebėjo, kuom jie minta, grožėjosi drugelių gausa ir grožiu, sužinojo kokios sąlygos reikalingos, kad jie išgyventų. Drugelius laikė rankose ir galėjo su jais nusifotografuoti. Visi ekskursijos dalyviai dalyvavo edukacijoje „Vilna vilnelė“, kurios metu patys iš vilnos nusivėlė drugelį ir jį dekoravo. Smagiausia, kad vaikai savo rankomis sukurtus drugelius galėjo parsivežti į namus.

Iš projekto skirtų lėšų įsigytos priemonės reikalingos vabzdžių stebėjimui ir tyrinėjimui (10 vabzdžių tyrinėjimo rinkinių, 10 vabzdžių tyrinėjimo žiūronų, 5 terariumai), edukacinis tentas „Lietuvoje gyvenantys vabzdžiai“, plakatas „Vabzdžiai“ ir 25 preparatai (priemonė skirta tyrinėjimams). Įstaigoje turime labai gerą, profesionalų mikroskopą, kuris jungiasi prie kompiuterio. Vaizdą galima matyti ne tik žiūrint per mikroskopą, bet ir kompiuterio ekrane. Vaikai išmoko naudotis mikroskopu, pamatė, kaip vabzdžių kūno dalys atrodo jas padidinus per mikroskopą, sužinojo ir pamatė, kad kūną sudaro ląstelės. Šie, tyrinėjimui skirti preparatai pagilino vaikų žinias apie vabzdžius, jų sandarą. Vaikus ši veikla labai sudomino, pažadino norą tyrinėti ne tik vabzdžius, bet ir savo plaukus, augalų daleles. Vaikai rinko įvairius vabaliukus, dėjo į tyrinėjimui skirtus indus. Juos stebėjo, tyrinėjo, lygino išvaizdą, skaičiavo kojas, nusakė spalvą ir t.t. Grupėje esančiuose terariumuose įkūrė namus gyvalazdėms ir sraigėms, jas stebėjo per padidinamuosius stiklus, prižiūrėjo, pasirūpino tinkamomis joms augti gyvenimo sąlygomis. Lauko teritorijoje pakabintas tentas su Lietuvoje gyvenančiais vabzdžiais, buvo tarsi pagalba, atpažįstant rastiems vabaliukams. Visos įsigytos priemonės puikiai pasitarnavo užsiėmimų metu bei vabaliukų tyrinėjimams lauko teritorijoje.

Visa bendruomenė tyrinėjo, rinko ir sistemino informaciją apie nariuotakojus, vabaliukus ir vabzdžius randamus Lietuvoje, patys fotografavo gamtoje sutiktus ir grupėje auginamus vabzdžius. Iš surinktos vaizdo ir video medžiagos sukurta foto knyga su QR kodais „Vaikai ir vabzdžiai, ropinėja pievoje linksmai“ 5 vnt., kiekvienai grupei po vieną. Šis projektas buvo tarsi dar vienas, naujas atradimas, skatinantis domėtis, tyrinėti, prisiliesti prie mus supančios gamtos iš arčiau. Tinkamai sudarytos sąlygos įžvelgti gamtos grožį, spalvų ir formų įvairovę, prisideda prie ekologinės ir estetinės vaikų raidos. Sudarant sąlygas nuolatinei vabzdžių priežiūrai, domėjimuisi, ugdomas atsakomybės jausmas, noras ir gebėjimas išsaugoti gyvybę gamtoje. Ankstyvas amžius yra pats palankiausias metas pradėti ekologinį ugdymą, pažintį su mus supančia gamta. Manome, kad šios edukacijos suteikė visai bendruomenei teigiamų ir nepamirštamų akimirkų. Gamtosauginio ugdymo darbo grupės nariai dėkoja už bendradarbiavimą ir pagalbą vykdant projektą.

Gamtosauginio ugdymo darbo grupės koordinatorė R. Milieškienė,
pirmininkė mokytoja-metodininkė L. Juodeikienė, socialinė pedagogė A. Jonaitytė.

Daugiau nuotraukų rasite mūsų Facebook puslapyje: