Susitikimas su mama Lina

17/03/2023

Kovo 17 dieną į Sedos lopšelio-darželio priešmokyklinę ugdymo grupę „Drugeliai“, atvyko grupės auklėtinės Aleksandros mama Lina Atkočaitytė Ismailovė. Pasakojo apie genealogiją, bei visą giminės medžio kūrimo procesą.

Tikslas buvo skatinti ir vaikus ir mokytojus labiau domėtis ne tik dar gyvais esančiais protėviais, bet ir tais kurių jau nėra, jų gyvenimo istorija. Juk būtent iš jų atsiradome mes, mūsų įgimti pomėgiai, ne tik išorinės, bet ir vidinės sąvybės. Genealogija tai giminės istorijos tyrimas, šeimos kilmės ir giminės ryšių nustatymas.

Genealogijos pradmenys slypi net gilioje senovėje. Kadaise genealogija davė teisę į turtą ir poziciją visuomenėje. Dabar visuomenės išsivystymas pasiekė tokį lygį, kad pamažu vėl atsigręžiama į savo šaknis. XXI a. ypatingai daug galimybių suteikia internetinės genealoginės grupės, giminės medžio kūrimo programėlės, suskaitmenintos kapinės. Taip pat galima pasidaryti DNR testą savo etninei kilmei sužinoti. Informacijos apie savo protėvius taip pat galima ieškoti istorijos archyvuose, bibliotekose, muziejuose ir žinoma bažnyčiose.

Prieš 15 metų (gimus dvyniams) Lina pradėjo domėtis savo kilme plačiąja to žodžio prasme. Rinko, kaupė ir saugojo ne tik senas fotografijas, bet ir atvirukus, laiškus bei dokumentus. Per visą paieškų laiką atsirado bendraminčių su kuriais gali ne tik dalintis naujais atradimais, bet ir padėti vieni kitiems. Turi galimybę bendradarbiauti su kitais tyrinėtojais ir kartu auginti genealoginius medžius. Šiai dienai turi ne tik genealoginį medį siekiantį XVII a.pab. su daugiau kaip 750 asmenų, bet ir neapsakomai įdomų paieškų kelią su daugybe aplankytų giminių, kapinių apie kai kuriuos prieš tai net nežinota esant. Lina taip pat yra bažnytinių knygų (santuokų, mirčių netolimoje ateityte galbūt ir krikštų) metrikai.lt savanorė indeksuotoja. Dirba ne tik su Sedos, bet ir visu dekanatu: Židikai, Vaičaičiai, Renavas, Žemalė, Tirkšliai, Rubikai, Pikeliai, Ukrinai. Tam, kad visiems besidomintiems savo protėviais, būtų daug lengviau ir paprasčiau surasti savus. Genealoginio medžio kūrimas tai darbas turintis pradžią, bet neturintis pabaigos. Tai lyg gyvas organizmas, kuris plečiasi ir lapoja kartu su laiku ne tik su atrastais tolimesniais protėviais, bet ir su naujai gimstančiais palikuonimis. Kol esi jaunas ir yra ko paklausti, tai klausimai kažkodėl nekyla, platesnės ir gilesnės šaknys nelabai ir domina. Bet laikui bėgant darosi vis įdomiau tik ko paklausti lieka vis mažiau.

„Drugelių“ grupės mokytojos ir vaikučiai labai dėkoja Aleksandros mamytei Linai už įdomius pasakojimus ir užduotėles. Ačiū labai.

Priešmokyklinio ugdymo mokytojos Astra Stonkuvienė, Ernesta Anužienė

Daugiau renginio akimirkų rasite mūsų Facebook puslapyje: